Frenk Üzümü

Frenk üzümü
Frenk Üzümü

Frenk üzümü bodur çalılardır. Saçak seklinde kökleri, zayıf dallari vardır. Her sene dipten yeni sürgünler meydana getirir. Meyveleri küçük salkimlar hâlinde, mayhoş ve tatlıdırlar. Salkimlar üzerinde yuvarlak ve çok parlak renkli taneler vardir. Yaprakları el şeklindedir. Yaklaşık 150 türü vardır.

Frenk üzümü fazla nemli veya kuru toprakları sevmez.  Bitki, mahsülünü daima genç sürgünler üzerinde verir (budamada bu hususa dikkat edilmelidir). Budanmayan frenk üzümleri iyi mahsul vermezler. Frenk üzümleri iyice olgunlaştıktan sonra toplanmalıdır.Şifacının 4 tanınmış türü vardır. Bunlar; Küçük Kırmızı Frenk Üzümü, Büyük Kırmızı Frenk Üzümü, Siyah Frenk Üzümü ve Sarı Frenk Üzümü’dür. Bunlardan en makbulü; Büyük Kırmızı Frenk Üzümü’dür. Bu üzüm çesidinin suyu çok, etkisi büyüktür. Bu yüzden şurup yapmaya elverişlidir.

Frenk üzümü
Frenk Üzümü

Türkiye’de yetistigi yerler: Hemen hemen bütün bölgelerde.

Frenk üzümü; iştah açar, hazmı kolaylaştırır, idrar söktürür, vücuda rahatlık verir, böbreklerdeki taşların düşürülmesine yardımcı olur, karında toplanan suyu söker, karaciğer şişliğini indirir, sarılığı giderir, romatizma ve mafsal kireçlenmelerinde faydalıdır, sindirim yollarındaki iltihabı temizler. Şurubu ise çok besleyicidir.

Frenk üzümü
Frenk Üzümü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.