Fesleğen

Fesleğen
Fesleğen

Fesleğen, Fesliyen, Reyhanotu, Rahan, Reyhan, Irıhan gibi isimlerine de de aşina olduğumuz büyük yeşil yaprakları hoş kokan bir süs bitkisidir. Küçük ve beyaz renkli çiçeklerini Haziran-Eylül dönemlerinde açar. Akfesleğen, Hindfesleğeni, Yabanifesleğen, Yerfesleğeni gibi türleri bulunur. Genellikle ılıman bölgeler yetişen bitki tek yıllıktır.

Geçmişte genç kızlar, pencerelerinin dışına fesleğen yaprakları koydukları zaman, bir talip aradıklarını da duyurmuş olurlardı. İngiltere’de Tudor’lar döneminde ise, çiftçilerin eşleri evlerine gelen ziyaretçilerine küçük kaplar içinde fesleğen hediye ederlerdi. Aynı şeyi bir kadını seven erkek, aşkını ilan etmek için de yapardı. Bu yüzden, 2000 yıldan beri kullanılan bitkiyi “Aşkın Simgesi” olarak da duymuş olabilir bazılarınız.

Fesleğen kurusu
Fesleğen Nasıl Kurutulur

Fesleğen, öksürüğü keserek başdönmesini durdurur. Hazımsızlığı ve zafiyeti giderir. Ara ara koklandığında baş ağrısını dindirir. Arı sokmalarında ve ağız yaralarında da faydalı olan bitkinin kokusu, tahtakurusu ve sivrisinek gibi haşaratları kaçırıcı özelliktedir. Fesleğen tohumu, sinirleri teskin edici etkisi sayesinde sinirlilik, depresyon, gerginlik ve uykusuzluk durumlarında yardımcı olurken; bitki özsuyu da sinek ve böcek ısırıklarının tedavisinde kullanılır.

Fesleğen Nasıl Dondurulur

Türk yemeklerinde ve salatalarda baharat olarak yaygın bir şekilde kullanılan fesleğen, piştiğinde kokusunu ve gücünü yitirdiğinden yemeklere son anda katılır. Akdeniz ve Güneydoğu Asya ülkelerinde de sık kullanılan bitki, özellikle Tayland yemeklerinde önemli yer tutar.

Kullanım Şekilleri

Yaprak Çayı: 25-30 gram taze fesleğen yaprağı alınarak üzerine dört bardak kaynar su dökülür. 10-15 dakika süreyle demlendirilerek hazırlanan çay, günde 2-3 bardak içilir.

Tohum Çayı: Fesleğen tohumlarının kaynar su içinde 15-20 dakika süreyle demlendirilmesiyle hazırlanan çay günde 2 kez içilir.

Bitki Özsuyu: Tamamen yıkanıp temizlenen bitkinin sıkılarak suyu çıkartılır ve doğrudan ısırılan bölgeye sürülerek kullanılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.