Fasulye

 

Fasulye
Fasulyenin Faydaları

Fasulye, özellikle Uzak Doğu’ da geçmişte, birçok ülkede şeytanların kızgınlığını yatıştırmak için yerlere serpilirdi. Aynı inanç, ölüm ve ölülerin ruhları için de geçerliydi. Eski İngiltere’ de, bir avuç fasulye, yeşil yerine beyazlaşırsa ölümle bağlantı kurulurken; Güneydoğu Asya’ da da böbrek biçimli fasulyelerin iyi bir ürün için kesinlikle 3 Mayıs tarihinde toplanmasına özen gösterilmekteydi.

Taze fasulye
Fasulye

Fasulyenin barbunya, çalı, ayşekadın, horoz gibi yaklaşık 80 çeşidi vardır. Sebze olarak bitkinin yeşil ürünü ve kuru tohumları kullanılır. Taze fasulye beden ve zihin yorgunluklarını giderir, vücudun kuvvetlenmesini sağlar, şeker hastalığını önler ve kandaki şeker miktarını düşürür. İdrar tutukluğunu gidermesi, albümini düşürmesi, böbreklerdeki kum ve taşların dökülmesine yardımcı olması, karaciğer yetersizliğini tedavi etmesi, kalbi kuvvetlendirmesi ve kalp çarpıntılarını gidermesi de diğer faydalarıdır. Eğer zehirlenmelerde sonra yenilirse çabuk iyileşmeye de yardımcı olur.

Fasulye
Fasulye

Dikkat edilmesi gereken bir püf noktası vardır ki; o da şudur: Fasulye pişirilirken, pişirme suyu en az 2-3 kere değiştirilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.