Ebegümeci

Anadolu’da 8 türü yetişen Ebegümeci bitkisi halk dilinde devetabanı, gaba, ilmik, develik ve ebe kömeç gibi isimlerle de anılmaktadır.

Haziran-Eylül arasındaki tüm dönemlerde çiçekleri, yaprakları ve sapları toplanılan bitkinin kendisi tam bir protein ve C vitamini deposudur. İltihap önleyici, balgam söktürücü, mukoza koruyucu etkileri vardır.Kullanım Şekilleri

Çay: Bir tatlı kaşığı kurutulmuş ebegümeci, orta boy bir su bardağı dolusu soğuk suya akşamdan eklenerek sabah süzülür ya da acil durumlarda aynı miktar bitki bir su bardağı sıcak suyla demlenip 10-15 dakika demlendikten sonra süzülerek günde 3-4 bardak içilebilir.

Mide Ve Bağırsak Ülseri İçin: Önce arpa kaynatılır ve soğumasının ardından kaynayan çorbaya ebegümeci yaprakları eklenir.

Boğmaca, Öksürük Ve Astım İçin: Ebegümeci ile papatya çayları eşit karıştırılmak suretiyle balla tatlandırılarak günde 3-4 bardak içilebilir. (Şeker hastları tatlandırmamalıdır.)

Ağız Kuruluğu, Bademcik Ve Gırtlak İltihabı İçin: Bitki, geceden soğuk suya koyularak demlenir. Gün içinde 2-3 bardak ılıklaştırılarak ve tüm güne yayacak şekilde yudumlanarak içilebilir.

Akciğer Amfizemi İçin: Günde en az 3 bardak ebegümeci çayı içilmelidir. Süzüldükten sonra kalan yapraklarl ise geceleri iyice ısıtılarak bronşların üzerine kompres uygulanmalıdır.

UYARI: Hamile kamak isteyenler ya da gebe olanlar kesinlikle bu bitkiyi yememelidir!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.