Çörek Otu

çörek otu
Çörek Otu

Çörek Otu, açık mavi renkli çiçekler açan ve 20-40 cm boyunda 1 senelik, otsu bir bitki olan çörek otu; çöreotu, siyah susam, siyah kimyon olarak da bilinir. Yol kenarları ve ekin tarlaları içerisinde bulunur. Yaprakların alttakileri saplı olup, üsttekileri sapsız bir şekildedir. Çiçekler uzun saplı ve tek tek olarak yetişir.

Mikrop, virüs ve mantarlara karşı öldürücü tesire sahip bu bitki, ifraz boşaltıcı ve solunum borusu genişletme özelliğine sahiptir. Çörek otunun kansere karşı koruyucu etkisi bulunmaktadır. Kan şekerini düzenler, yorgunluk halini giderir. Kişiyi zinde kılar.

çörek otu
Çörek Otu

Bunların dışında Çörek Otu damar hastalıklarını önler, cinsel gücü arttırır. Hazmı kolaylaştırarak, vücuttaki toksinleri süzerek atar. Safra kesesine idrar sökücü özelliği ile iyi gelir. Hücrelerin yenilenmesini hızlandırır, böylece yaraların çabuk iyileşmesini sağlar. Alerji önleyici özelliği vardır. Savunma sistemini dengeler, Hormon sistemini ve ruh halini sağlamlaştırarak dengede tutar.

çörek_otu
Çörek Otu

UYARI: Öğütülmüş olarak satılan çörek otu kesinlikle yenmemelidir, kanser yapabilir. Ayrıca hamilelik döneminde de çörek otu tavsiye edilmez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.