Civanperçemi

Türkiye’de yaklaşık kırk türü bulunan civanperçemi, çok yıllık ve otsu bir bitki olup uçucuğu bir yağ taşımaktadır. Yol kenarlarında, dar tarla yollarında, çayırlarda ve tahıl tarlalarında kümeler halinde yetişen bitkiyi güneşin en etkili olduğu saatlerde toplamakta fayda vardır. Çünkü güneşli havalarda etrafına keskin ve aromalı bir koku yayan bitkinin aynı saatlerde eterli mavimtrak yağları ve şifalı gücü de doruk noktasında olur. Temmuz-Eylül dönemlerinde, güneşli bir günde, beyaz ya da sarı çiçeklerinin iki karış aşağısından kesilerek demetler halinde havadar yerlere asılıp kurumaya bırakılır. İyice kuruduktan sonra ise hava almayan kaplarda sanklanması gerekmektedir. İdrar söktürücü, terletici, adet kanamaları dengeleyici, menapoz sıkıntılarını hafifletici, kan yapıcı, kan basıncını (tansiyon) düşürücü, adet dönemindeki sırt ve buna bağlı diğer ağrıları giderici, romatizma ağrılarını azaltıcı etkisi vardır. Civanperçemi, böbreklerin düzenli çalışmasına yardımcı olarak iştahsızlığı da giderir. Eğer düzenli olarak kaynatılıp içilirse ise migren hafifletilebilir. Ayrıca bitkinin çiçeklerinden, basura karşı etkili bir merhem hazırlanması da mümkündür.

Hepatit-B hastaları için Civanperçemi Kürü: Bir tutam civanperçemi, yarım litre suda ağzı kapalı olmak suretiyle hafif ateşte 4 dakika kaynatılıp soğumasının ardından süzülür. Tam bir hafta boyunca her gün bir su bardağı içilirek bir hafta ara verilir. Bu şekilde toplam dört hafta uygulanarak her haftanın sonunda da bir hafta ara verilir. Bir ay tamamlandıktan sonra bir ay daha ara verilirek aynı kür, bir defa daha bu şekilde uygulanır. İleriki tarihlerde ise bu kür zaman zaman uygulanmalıdır.

UYARILAR: Gebelik süresince kullanılmaması tavsiye edilen civanperçemi, bazı duyarlı kişilerde allerjik tepkilere yol açabilir. Başkaca bilinen bir yan etkisi bulunmamaktır.

Kullanım Şekilleri

Çay: Bir tatlı kaşığı bitki veya 2-3 adet çiçekli sap, bir su bardağı dolusu kaynar suyla haşlanır (kaynamaması gerekir), 10 dakika demlendikten sonra süzülür. Günde 3 su bardağı çayı aç karnına veya öğün aralarında içilmesi önerilir.

Tentür: Çiçeklenme zamanında toplanan taze bitki ince ince kıyılarak geniş ağızlı bir şişeye gevşekçe doldurulur ve kaliteli bir konyak, bitkilerin üstüne çıkana kadar şişeye eklenir. 14 gün boyunca güneşte bekletilen tentür arada bir çalkalanır ve bir süre sonunda süzülür.

Merhem: 100 gr tuzsuz tereyağı tavada iyice kızdırıldıktan sonra ince kıyılmış bir avuç taze civanperçemi çiçeği ve ince kıyılmış 15 adet taze ahududu yaprağı tavaya atılır. Tavadaki otlar çıtırdamaya başlayınca biraz karıştırdıktan sonra tava ocaktan çekilerek üstü kapatılarak serin bir yere kaldırılır. Ertesi gün hafifçe ısıtılırak tülbentten geçirilir ve süzülür. Steril kaplara doldurulan merhem kesinlikle buzdolabında saklanmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.