Ada Çayı

Ada Çayı latincede Salvia officinalis olarak bilinen ada çayı, Ballıgiller familyasındandır.

Ada Çayı
Ada Çayı

Binlerce yıllardan günümüze şifalı bitki olarak gözlemlenmiştir ve birçok hastalığın tedavisinde etkili bir bitki olarak kullanılmıştır.

Güzel ve aromatik kokusu olan Ada Çayı ilaç sanayisinde,parfüm ve sabun üretiminde de yaygın olarak kullanılmaktadır.içerisinde bir çok vitamini bulunduruyor.

Ada Çayı
Ada Çayı

Ada Çayı içerisinde, demir,çinko,kalsiyum,bakır,magnezyum ve potasyum gibi birçok mineralleri içerisinde barındırıyor. İçerisinde barındırdığı antimikrobiyal ve antioksidan içeriklerinden dolayı insan sağlığına birçok faydası var bunlara örnek olarak soğuk algınlığı, üst solunum yolu rahatsızlıkları, ruhsal problemler, cilt çatlakları, yara izleri, göz enfeksiyonları, diş problemleri ve ağız yaralarının tedavisinde ve daha bir çok hastalığın tedavisinde bol miktarda tüketilmektedir.

Ada Çayı
Ada Çayı

Ada çayı östoröjen bezlerine de etki ettiğinden dolayı menopoz döneminde oluşan östrojen hormonunun eksikliğine bağlı olarak görülen aşırı terleme, sıcak basması ve sinirlilik gibi farklı sıkıntıların giderilmesinde de önemli rol oynamaktadır. Bunların yanı sıra adet düzensizliği, amenore ve dismenore gibi adet problemlerinin iyileştirilmesinde de faydalı olduğu bilinmektedir. Bitki çayı olarak kullanımında aşırıya kaçmamalıyız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.