Acı Ağaç

Acı Ağaç simaroubaceae familyasına aittir.Birçok adı var bunlardan birkaçı şu şekildedir; Acı Odun,Kavasya,Kuasya,Acı Yonga gibi farklı isimlerlede anılırlar.

Acı Ağaç
Acı Ağaç

Bu bitki çeşitide kendi arasında ikiye ayrılır Surinam ve Jameika Acı ağacı olarak. Surinam Guyana da yetişir ve boyları ortalama 2-6 metre boylarında olurlar.Yaprakları parçalı olur,çiçekleri kırmızıdır,yeşil bir ağaç çeşididir.Bunlarda Acı Ağaç çeşitlerinden birincisi.

Acı Ağaç
Acı Ağaç

Jamaika acı ağacı daha büyük boyları 10-15 metreyi bulan devasa agaç türleridir.çiçekleri salkım halinde yeşil rengine yakın bir renkte çiçek açar.Zeytini andıran meyveler vermektedir.Acı ağaç denmesinin sebebi ağacın odununun acı olmasıdır.Acı olmasının nedeni farklı kimyasallar olmasıdır bunlar;uçucu yağ ve reçinedir.İnsan sağlığınada yararları olan bu ağacın Solucan düşürücü,idrar Arttırıcı ve karşere karşı etkili gücü vardır.

Acı Ağaç
Acı Ağaç

Haşerelere karşında etkisi bulunan Acı Ağaç 1 litre suya 5-10 gram ağaç yongalarından konularak4-5 saat kaynadıktan sonra süzülerek günde 3 defa birer bardak içilebilir.Fazla tüketilmesi halinde yan etkileri bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.